dnes je 2.12.2022

Input:

Novinky v odborných časopisech 36/2022

29.9.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.247 Novinky v odborných časopisech 36/2022

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Vrtání Al-slitin
  WALTER USA LLC uvedl na trh substrát WNN 15 s HIPIMS PVD povlakem pro břitové destičky vrtáků. Tento druh je určen především pro vrtání tvářených i odlévaných Al-slitin (ISO N). Menší sklon k adhezi a menší tvorba nárůstků zvyšuje procesní spolehlivost a odolnost proti opotřebení. Dlouhá životnost při nejvyšších řezných rychlostech., 1 str., 1 obr.
  Zdroj: Cutting Tool Engineering, číslo 6/22/str.6, článek: Drilling Aluminium
  www.walter-tools.com

 • Víceúčelové frézy
  Obsáhlý článek věnovaný víceúčelovým frézám t.j. nástrojům, které jsou určeny pro nejběžnější frézovací operace. Názory odborníků firem Emuge-Franken, Greenleaf a YG-1 Tool. Stopkové frézy této kategorie jsou nejpoužívanější nástroje dílen s měnícím se sortimentem obrobků co do tvaru i materiálu. Alternativou jsou vysoce výkonné nástroje, ale pouze pokud jsou vhodné zakázky. Cena těchto nástrojů je vyšší, protože je složitější jejich konstrukce a tím i výroba. Víceúčelové frézy mají obvykle povlak AlTiN nebo TiCN, výkonné frézy speciální povlaky např. TiAlSiN nebo AlCrN. Rozdíl je i v šířce sortimentu průměrů nástrojů (minimální průměr výkonných je pouze kolem 3 mm). Úspora nákladů je i v potřebné zásobě nástrojů. Přesto stále více dílen přechází na výkonné frézy, protože cena potřebných nástrojů činí pouze 3 až 5 % výrobních nákladů dílce., 7 str., 4 obr.
  Zdroj: Cutting Tool Engineering, číslo 6/22/str.22, článek: Multipurpose Mills
  www.emuge.com; www.greenleafcorporation.com; www.yg1usa.com

 • Nový druh keramiky přináší nejvyšší produktivitu
  Kennametal, výrobce slinutého karbidu, uvedl na trh nový druh řezné keramiky KYHK154BTM, která zvyšuje produktivitu a snižuje náklady na břit při tvrdém soustružení. Tento nový druh umožňuje ve srovnání s destčkami z KNB při soustružení kalené oceli, žáruvzdorných slitin a ocelolitiny vyšší úběry, maximální životnost a otěruvzdornost při nejnáročnějším soustružení. Je odolný proti vylamování břitu a díky vrchní zlaté barvě signalizuje stupeň opotřebení., 1 str. 1 obr.
  Zdroj: DIHW, číslo

Nahrávám...
Nahrávám...