8.4.6.1 Odvzdušnění forem na vstřikování plastů a vliv technologických parametrů
Ing. Miloš Sova, CSc.
Odvzdušnění tvarových dutin zdánlivě nepatří k dominantním problémům při navrhování forem. Jeho důležitost obvykle vyplyne až při zkoušení hotového nástroje, kdy odvzdušnění může být příčinou nekvalitního vzhledu výstřiku nebo jeho nízkých mechanických vlastností. Odvzdušnění lze někdy zhotovit snadno, jindy je však jeho vyřešení obtížné. Nezbytná znalost některých zákonitostí při plnění formy ušetří pracovníkům mnoho starostí.
Nahoru Vliv parametrů vstřikování na odvzdušnění
V dutině formy je před vstřikováním vzduch. Při jejím plnění taveninou, je třeba zajistit únik vzduchu a zplodin polykondenzace. Čím je větší rychlost plnění, tím účinnější musí být odvzdušnění tvarové dutiny.
Vstřikovací rychlost - doba plnění, má značný vliv na optimální vlastnosti výstřiku. Rychlé plnění zajišťuje termickou homogenitu dávky. To vede i k částečnému odstranění vnesených orientací (anizotropie) taveniny. Používá se zvlášť u výstřiků s malou tloušťkou stěn.
Nejčastějším jevem při rychlém plnění je stlačení vzduchu, který se vlivem vysokého tlaku silně ohřívá a způsobuje tzv. Dieselův efekt (spálené místo na výstřiku). Ze vzhledových a pevnostních důvodů je nepřípustný. Proto musí být odvzdušnění účinné.
Při pomalém plnění dochází k tvoření a uvolňování ztuhlého polymeru ze stěn formy a jeho strhávání do proudicí taveniny. Tyto částice pak působí jako heterogenní…