6.3.7
Obalené elektrody pro ruční obloukové svařování šedé litiny
Ing. Josef Trejtnar
Pro klasifikaci a označování těchto obalených elektrod byly v minulosti používány především normy DIN 8573 a AWS A5.15. Teprve zavedením obecné normy EN ISO 1071, která platí pro všechny druhy přídavných materiálů pro tavné svařování litiny a převzaté v roce 2008 jako ČSN, vznikl jednotný klasifikační předpis. Drobné úpravy byly v rámci připomínek z komise ISO TC 121 doplněny jako nově vydaná norma stejného čísla v roce 2016.
Klasifikace všech druhů přídavných materiálů je založena na označení chemického složení jejich čistého svarového kovu a to i v případě drátů, tyčí a plněných elektrod.
Materiály se rozdělují do dvou základních skupin:
- -
svařovací materiály, které poskytují svarový kov chemickým složením odpovídajícím svařovanému druhu litiny. Tyto materiály při použití vyžadují vysoký předehřev svařovaného dílu v rozsahu teplot 550°C až 650°C
- -
svařovací materiály, které poskytují svarový kov odlišného chemického složení ve srovnání se svařovaným dílem. Tyto materiály jsou používány pak jen za mírného předehřevu nebo se svařuje za studena.
Více informací o obalených elektrodách pro ostatní druhy naleznete v příslušných dalších kapitolách.
NahoruKlasifikace obalených elektrod pro svařování šedé litiny podle ČSN EN ISO 1071
Norma EN ISO 1071 byla schválena v rámci vnitřních předpisů CEN/CENELEC v červenci roku 2003 a jako ČSN byla převzata v lednu 2005. V roce 2016 byla znovu přepracována a upravena. Jak již bylo v úvodu uvedeno, dokument platí nejen pro obalené elektrody pro ruční obloukové svařování, ale i pro dráty, tyče a plněné elektrody vhodné pro tento účel.
Obalené elektrody jsou klasifikovány podle chemického složení jejich čistého svarového kovu a to pro elektrody o průměru 4,0 mm.
Vlastní klasifikační označení má čtyři části:
- -
první část znamená označení druhu výrobku, v tomto případě elektrody (E)
- -
druhá část značí druh slitiny (zde C – pro litinu)
- -
třetí část je označení pro chemické složení čistého svarového kovu (tabulka Označení elektrod pro svařování šedé litiny, poskytující svarový kov podobného složení a tabulka Označení elektrod pro svařování šedé litiny, poskytujících svarový kov rozdílného chemického složení)
Tyto části jsou pro klasifikaci povinné
- -
čtvrtá část udává výtěžnost elektrody a druh použitého svařovacího proudu (tabulka Označení pro výtěžnost a druh proudu) – jedná se o nepovinnou část klasifikace.
Způsob a význam klasifikace a značení jsou patrné z následujícího příkladu:
Elektroda EN ISO 1071: E C NiFe - 1 3
kde jednotlivé symboly mají následující význam:
E – symbol pro obalené elektrody pro ruční obloukové svařování
C – označuje vhodnost pro…