8.5.5.4 POWERMELT - optimalizovaná plastikace
Ing. Miloš Sova, CSc.
Bariérový šnek – standardní šnek budoucnosti?
Plastikářský průmysl musí řešit složitý problém. Na jedné straně se zvyšuje poptávka po vysokojakostních vstřikovaných dílech, ale na druhé straně potřeba snižování nákladů tlačí na permanentní racionalizaci vstřikovacího procesu použitím modernějších vstřikovacích lisů se stále lepším poměrem výkon/cena.
Technologické inovace vstřikovacích strojů a forem přinášejí do praxe kratší cykly, klidnější takt výroby, nižší náklady na materiál apod.
Vývoj vstřikovacích lisů je například reprezentován patentem tzv. bezsloupkové konstrukce. Společnost ENGEL již 10 let produkuje tyto lisy od uzavírací síly 250 kN do 6 000 kN. Další inovací je dvoudesková konstrukce u velkých strojů (až do 55 000 kN).
Při vývoji forem je kladen důraz především na vysoký stupeň chlazení formy, vícenásobnost formy, zaměnitelnost pomocí vložek apod.
Nahoru Omezující podmínky plastikační kapacity
Chceme-li zvyšovat hmotnost vyráběných dílů při zachování stejné doby cyklu, popř. drasticky snižovat doby cyklu při konstantní hmotnosti výsledného produktu, je nezbytné zvýšit plastikační kapacitu. Mnoho aplikací je limitováno počtem a strukturou výrobního zařízení a celkovými dobami cyklů. Z důvodu vysokých nákladů nelze často realizovat zvětšení průměru šneku ve vstřikovací jednotce. Proto mají pokrokové technologie výroby šneků klíčovou úlohu při konstrukci vstřikovacích lisů.
Plastikační kapacita je představována pouze jako optimalizační kritérium, další požadavky jsou např. přepracování polymerní taveniny, dobré probarvovaní materiálu, vysoká samočisticí schopnost šneku, zabraňující změnám barviv, a samozřejmě minimální opotřebení vstřikovací jednotky. Navzdory těmto vysokým požadavkům mnoho dnešních podniků podceňuje vliv plastikačních šneků na kvalitu vstřikovaných dílů.
Nahoru Speciální šneky – 3 zóny
Rostoucí poptávka po standardních třízónových šnecích pro mnoho aplikací je bohužel limitována. Mezi alternativní koncepty designu šneků, které se v posledních letech objevily, patří především multistart šnek, speciální mísicí sekce šneků a bariérový šnek.
První geometrie tohoto typu šneku byla publikována Ch. Maillefferem již v roce 1959. Všechny dosud známé varianty bariérových šneků jsou založeny na…