dnes je 22.7.2024

Input:

Novinky v odborných časopisech 19/2023

18.5.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.278 Novinky v odborných časopisech 19/2023

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Walter uvedl na trh novou řadu vrtáků
  Walter uvedl na trh novou řadu speciálních monolitních SK vrtáků DC165 Advance. Speciální proto, že se snaží o zvýšení produktivity sloučením několika stupňů obrábění do jednoho nástroje. Vrtáky mají
  4 rovné, leštěné drážky se zábřitem, což zaručuje velmi dobré vedení a perfektní kruhovitost a přímost díry. Leštěné drážky nebrání odchodu třísek a zvyšují odolnost proti vzniku nárůstku na břitu při obrábění Al. V rekondičních střediscích Walter, rozmístěných po celém světě, je možno tyto vrtáky až 3x přeostřit.-Firma nabízí tyto vrtáky jako zakázkové pro vrtání až 12xD délky s dvoutýdenní dodací lhůtou.
  Zdroj: Machinery, číslo 12/22/str.9, článek: Walter introduces new drilling line
  www.walter-tools.com; www.bit.ly/3VtZeMt

 • Spolehlivé zkoušení nejtenčích vrstev
  Rozvoj řezných povlaků i ochranných vrstev vyžaduje jejich spolehlivou kontrolu i zkoušení v řadě parametrů, které určují jejich vlastnosti. Stávající metody, které zahrnují použití tělísek Vickers nebo Brinell, vnikajících do povrchu povlakované součásti, již zdaleka nestačí. Pro získání potřebných údajů je zapotřebí provést zkoušky jak ve směru kolmém k povrchu povlakovaného dílce, tak ve směru s povrchem rovnoběžným. Společnost Zwick Roell, s více než 160ti letou tradicí v oboru, nabízí pro tyto účely poloautomaticky pracující zařízení ZHN, vybavené dvěma měřícími hlavami pro vnikací zkoušky v normálním i laterálním směru, schopné měřit tvrdost povrchu, měřit E-modul a provádět scratchtesty a další testy opotřebení nebo zkoušky kluzných vlastností apod. Vzhledem ke stále tenčím povlakům jsou pro průkazní spolehlivost tyto zkoušky včetně měření prováděny v rozsahu nm a tomu odpovídají i použité síly – nad 2 Newtony pro makrozkoušky a pod 2 Newtony pro mikrozkoušky. Používané hloubky vniknutí se pohybují v řádu mikrometrů. Článek obsahuje detailní popis měřicích metod.
  3 str., 1 obr., 2 výsledné grafy jako příklad
  Zdroj: MM-Maschinenmarkt, číslo 1.3.2023, článek: Dünste Schichten zuverlässig prüfen
  www.zwickroell.com

 • Al-lehké slitiny, vytvářející dlouhou třísku, raději frézovat než vrtat
  Při zhotovování skříňovitých tenkostěnných dílců z lehkých slitin, které jsou určeny především pro elektromobilitu, je nutno v řadě případů zhotovit více otvorů s rozdílnými průměry. Standardní řešení je použití více vrtáků; Mapal navrhuje nasadit cirkulární frézování pomocí jednoho specializovaného stroje. Nižší produktivita cirkulárního frézování oproti vrtání je převážena výhodami: úspora počtu nástrojů, eliminace času jejich výměny, možnost nasadit specializované nástroje, které také srážejí hrany nebo takové, které jsou opařeny více specializovanými břity, provádějícími v jednom procesu hrubování i dokončování. Nezanedbatelnou výhodou navrhované technologie je její vysoká flexibilita. 2 str., 2 obr.
  Zdroj: NC Fertigung, číslo 22.2.2023, článek: Langspanende Aluminiumwerkstoffe fräsen statt bohren
  https://mapal.com

 • Modulární frézování, odhrotování, závitování
  Více než 1680 kombinací představují modulární nástrojové řady Ufo, nabízené firmou SPPW GmbH (Spanabhebende Präzisionswerkzeuge GmbH). Jmenovaná řada představije stopkové frézy, sestávající se z ocelových držáků rozdílné délky a průměru a vyměnitelných tvrdokovových hlaviček, zahrnující drážkovací frézy, hlavičky pro odhrotování zepředu i z odvrácené strany,

Nahrávám...
Nahrávám...