dnes je 13.5.2025

Input:

Nařízení vlády č. 592/2006 Sb., o podmínkách akreditace a provádění zkoušek z odborné způsobilosti

21.9.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

13.5.2.2
Nařízení vlády č. 592/2006 Sb., o podmínkách akreditace a provádění zkoušek z odborné způsobilosti

MUDr. Marie Adámková

V současné době je Poslaneckou sněmovnou Parlamentu ČR projednávána novela zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci), ve znění pozdějších předpisů.

Novelizace si vyžádá úpravu nebo nové znění prováděcích předpisů. V dalším textu uvádíme pro informaci znění novelizace prováděcích předpisů v dosud neschválené podobě. Po jejich konečném přijetí budeme text aktualizovat.

V následujícím textu se soustředíme pouze na oblasti, které se dotýkají nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a směsmi.

 

Obsah nařízení vlády

Na základě zmocnění ze zákona č. 309/2006 Sb. byla zpracována novela nařízení vlády č. 592/2006 Sb., o podmínkách akreditace a provádění zkoušek z odborné způsobilosti. Nařízení vlády upravuje následující oblasti:

  • požadavky pro udělení, pozastavení, změnu nebo zrušení akreditace pro provádění zkoušek odborné způsobilosti a periodických zkoušek (akreditace) podnikající fyzické nebo právnické osoby,

  • zkušební okruhy teoretických znalostí a praktických dovedností pro zkoušku z odborné způsobilosti a periodickou zkoušku,

  • obsah a způsob provedení zkoušky z odborné způsobilosti a periodické zkoušky, jejich organizaci, průběh, hodnocení a podmínky pro opravu těchto zkoušek, jakož i náležitosti dokladu o úspěšném vykonání uvedených zkoušek,

  • vedení dokumentace a evidence držitelem akreditace o stanovených termínech zkoušek, o jejich změnách, o vykonaných zkouškách odborné způsobilosti a periodických zkouškách, včetně zasílání informací o jejich výsledku.

Další novelizovanou oblastí úpravy jsou následující zkušební okruhy teoretických znalostí a praktických dovedností pro zkoušku z odborné způsobilosti a periodickou zkoušku k:

  • zajišťování úkolů v prevenci rizik podle § 9 zákona č. 309/2006 Sb., a jsou uvedeny v příloze č. 1 nařízení vlády,

  • činnosti koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci na staveništi podle § 14 a 18 zákona jsou uvedeny v příloze č. 2 nařízení vlády.

 

Zkušební okruhy teoretických znalostí pro zkoušku z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik:

  • znalost právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci,

  • znalost povinností zaměstnavatele a práv a povinností zaměstnanců a práv a povinností odborové organizace nebo zástupce pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci,

  • znalost všeobecných preventivních zásad pro identifikaci nebezpečí, hodnocení, odstraňování popřípadě minimalizaci rizik při práci včetně metod předcházení pracovním úrazům a nemocem z povolání,

  • dovednost při prevenci rizik spočívající v posouzení otázek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci včetně zpracování stanovené dokumentace,

  • znalost povinností a podmínek poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, jejich používání, evidence a kontroly.

 

Obsah a způsob ověření teoretických znalostí a praktických dovedností při provedení zkoušky z odborné způsobilosti a periodické zkoušky jsou uvedeny v nové příloze č. 3 nařízení vlády.

 

 

I. Pokyny k realizaci zkoušky a periodické zkoušky

 

A. Písemný test

  • Písemné ověřování kritérií hodnocení se u vybraných zkušebních okruhů provádí při zkoušce a periodické zkoušce prostřednictvím písemného testu. Zkoušející předloží uchazeči písemný test s otázkami určenými pro každé kritérium hodnocení, které prověří jeho znalosti.

  • Držitel akreditace zajistí vygenerování náhodného písemného testu pro každého uchazeče, sestaveného u zkoušky z odborné způsobilosti z 80 testových otázek a u periodické zkoušky ze 40 testových otázek se zastoupením jednotlivých kritérií hodnocení podle částí II. přílohy.

  • Písemné testy se zaměřují na ověření znalostní složky vybraných zkušebních okruhů popsaných kritérii hodnocení v částech II. přílohy.

  • Testové otázky budou uzavřené, sestavené ze tří variant možných odpovědí, z nichž jen jedna je správná. Všechny testové otázky jsou bodově rovnocenné.

  • Pro úspěšné hodnocení písemného testu je třeba dosáhnout alespoň 80 % úspěšnosti zodpovězení testových otázek v každém okruhu kritéria hodnocení a zároveň alespoň 85 % úspěšnosti v písemném testu jako celku.

  • Soubor otázek pro písemné testy vypracuje držitel akreditace tak, aby písemné testy byly generovány pro jednotlivé uchazeče ze souboru alespoň 400 otázek. Držitel akreditace zajistí vytvoření několika desítek písemných testů sestavených z jiné kombinace otázek.

  • Pro celkový soubor písemných otázek, z něhož se generují jednotlivé písemné testy: Pro každé kritérium existují otázky v počtu alespoň 100 otázek, které umožní vytvoření různě sestavených písemných testů podle bodu A.

  • Každý uchazeč má ve svém písemném testu pro každé kritérium stanovený počet testových otázek podle částí II. přílohy.

 

B. Ústní ověření znalostí a dovedností uchazečů zkouškou z losovaných otázek

  • Jednotlivé ústní otázky musí být losovány samotným uchazečem.

  • Soubor otázek pro ústní ověřování stanovuje držitel akreditace v souladu s požadavky kritérií hodnocení podle částí II. přílohy.

  • Při zkoušce z odborné způsobilosti a při periodické zkoušce musí být ověřeny všechny hodnotící kritéria podle částí II. přílohy.

  • Pro celkový soubor všech ústních otázek k losování platí, že každé kritérium hodnocení je zohledněno v jedné ústní otázce.

  • Pro jednotlivou zkoušku uchazeče platí, že musí mít v souboru svých vylosovaných ústních otázek zohledněno alespoň jednou každé kritérium hodnocení, u něhož jsou losované ústní otázky stanoveným způsobem ověření.

  • Součástí procesu ověřování znalostí i dovedností je i posuzování fotografií stavenišť a jiných pracovišť připravených držitelem akreditace, které je založeno na určení odchylek a rozporů s právními předpisy nebo s normovými požadavky a požadavky správné praxe.

  • Veškeré písemné podklady a přípravy uchazeče budou držitelem akreditace uchovány v jako součást dokumentace o zkoušce z odborné způsobilosti nebo periodické zkoušce.

  • Při ústní části zkoušky z odborné způsobilosti nebo periodické zkoušky odborná zkušební komise hodnotí každého uchazeče zvlášť pro každý zkušební okruh podle kritérií hodnocení. Výsledek ústní části zkoušky zapisuje do záznamu o průběhu a výsledku zkoušky. Výsledné hodnocení ústní části zkoušky pro daný zkušební okruh musí znít "splnil" nebo "nesplnil". Uchazeč v ústní části zkoušky uspěl, jestliže splnil všechny zkušební okruhy.

 

C. Obhajoba písemné práce

Při hodnocení uchazečem předem zpracované písemné práce o identifikaci rizik, jejich vyhodnocení a navržení vhodných opatření na vybraném pracovišti nebo plánu BOZP na vybraném staveništi, se bude přihlížet zejména k zajištění nejvyšší úrovně bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

 

D. Trvání zkoušky

Doba přípravy na ústní část zkoušky a periodické zkoušky u jednoho uchazeče je alespoň 15 minut až 20 minut, a to od okamžiku vylosování ústních otázek uchazečem. Celková doba trvání písemné a ústní části zkoušky a periodické zkoušky jednoho uchazeče (bez času na přestávky a na přípravu ústní části zkoušky a periodické zkoušky) je nejméně 90 minut.

 

 

II. Rozsah a způsob ověřování teoretických znalostí a praktických dovedností

 

1. Odborná způsobilost k zajišťování úkolů v prevenci rizik

  • Znalost právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci

Kritéria hodnocení Způsob ověření
Prokázat znalost jednotlivých ustanovení právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci Písemný test – 30 písemných otázek
Prokázat znalost právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a dovednost orientovat se při jejich praktickém uplatňování na pracovištích Ústní ověření s písemnou přípravou – 1 vylosovaná ústní otázka
Je třeba splnit obě kritéria
  • Znalost povinností zaměstnavatele a práv a povinností zaměstnanců a práv a povinností odborové organizace nebo zástupce pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a dalších odborně způsobilých osob na pracovišti podle jiných právních předpisů

Kritéria hodnocení Způsob ověření
Prokázat znalost jednotlivých ustanovení právních předpisů upravujících práva a povinnosti zaměstnavatele, zaměstnanců a dalších osob v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví při práci Písemný test –15 otázek
Prokázat znalost právních předpisů upravujících práva a povinnosti zaměstnavatele, zaměstnanců a dalších osob v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, pokud jde o jejich praktické uplatňování v praxi Ústní ověření – 1 vylosovaná ústní otázka
Je třeba splnit obě kritéria
  • Znalost všeobecných preventivních zásad pro identifikaci nebezpečí, hodnocení, odstraňování popřípadě minimalizaci rizik při práci včetně metod předcházení pracovním úrazům a nemocem z povolání

Kritéria hodnocení Způsob ověření
Prokázat znalost jednotlivých ustanovení právních předpisů upravujících všeobecné preventivní zásady v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci Písemný test –25 otázek
Prokázat dovednost aplikovat v praxi právní předpisy upravující všeobecné preventivní zásady v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci Ústní ověření – 1 vylosovaná ústní otázka
Je třeba splnit obě kritéria
  • dovednost při prevenci rizik spočívající v posouzení otázek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci včetně zpracování stanovené dokumentace

Kritéria hodnocení Způsob ověření
Prokázat dovednost při komplexním posouzení rizik a přijetí vhodných opatření na vybraném pracovišti při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci Předem zpracovaná písemná práce a její ústní presentace a obhajoba
Identifikovat nebezpečí a závady v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci v konkrétních případech. Ústní ověření – podle vybrané fotografie konkrétního pracoviště
Je třeba splnit obě kritéria
  • znalost povinností a podmínek poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, jejich používání, evidenci a kontrolu

Kritéria hodnocení Způsob ověření
Prokázat znalost jednotlivých ustanovení právních předpisů upravujících poskytování osobních Písemný test –10 otázek
Prokázat dovednost při aplikaci právních předpisů upravujících poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, jejich používání, evidenci a kontrolu na konkrétním vybraném pracovišti Ústní ověření s písemnou přípravou – 1 vylosovaná ústní otázka
Je třeba splnit obě kritéria

 

 

1.B Periodická zkouška

Okruhy teoretických znalostí

  • znalost právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci

Kritéria hodnocení Způsob ověření
Prokázat znalost jednotlivých ustanovení právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci Písemný test –15 otázek
Prokázat znalost právních předpisů o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci se zaměřením na novelizované nebo nově schválené právní předpisy Ústní ověření s písemnou přípravou – 1 vylosovaná ústní otázka
Je třeba splnit obě kritéria
  • znalost povinností zaměstnavatele a práv a povinností zaměstnanců a práv a povinností odborové organizace nebo zástupce pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a dalších odborně způsobilých osob na pracovišti podle jiných právních předpisů

Kritéria hodnocení Způsob ověření
Prokázat znalost jednotlivých ustanovení právních předpisů upravujících práva a povinnosti zaměstnavatele, zaměstnanců a dalších osob v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví při práci Písemný test –7 otázek
Prokázat znalost právních předpisů upravujících práva a povinnosti zaměstnavatele, zaměstnanců a dalších osob v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví při práci se zaměřením na novelizované nebo nové právní předpisy. Ústní ověření s písemnou přípravou – 1 vylosovaná otázka
Je třeba splnit obě kritéria
  • znalost všeobecných preventivních zásad pro identifikaci nebezpečí, hodnocení, odstraňování popřípadě minimalizaci rizik při práci včetně metod předcházení pracovním úrazům a nemocem z povolání

Kritéria hodnocení Způsob ověření
Prokázat znalost právních předpisů o všeobecných preventivních zásadách v bezpečnosti a ochraně zdraví při práci Písemný test –13 otázek
Nahrávám...
Nahrávám...