14.2.1
Heuristické metody
Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog., Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog. a kolektiv autorů
Heuristické metody jsou založeny na využití jednoduchých rozhodovacích pravidel, která jsou založena na úsudku. Cílem jejich použití je nalézt taková řešení, která budou eliminovat dlouhé průběžné doby. Heuristické metody se používají u úloh se sériově řazenými pracovišti se stejným pořadím úkolů. Pro jejich použití musí platit předpoklad, že všechny úkoly mají stejnou prioritu, jsou na sobě nezávislé a nedají se rozdělit na části.
Praxe ukazuje, že při srovnání náhodně zvolených pořadí vzorku rozvrhovacích úloh s řešením, které poskytují heuristické metody, se toto řešení blíží řešení optimálnímu. Navíc, je-li aplikace heuristických metod podpořena i softwarově, stává se vhodným nástrojem pro zkvalitnění tvorby podrobných plánů výroby.
K nejznámějším heuristickým metodám rozvrhování patří metoda Sokolicynova, metoda Johnsonova a metoda CDS. Použijí se u úloh se sériově řazenými pracovišti, kdy je na každém pracovišti stejné pořadí úkolů. Dále se předpokládá, že úkoly jsou na sobě nezávislé, všechny úkoly mají stejnou prioritu a nedají se rozdělit na části.
NahoruVýhody heuristických metod rozvrhování
Tyto metody využívají…