6.4.1 Druhy linek přípravného zpracování
Ing. Miloš Sova, CSc.
Stroje přípravného zpracování nepracují samostatně, ale většinou jsou zapojovány do výrobních linek.
V dnešní době jsou linky přípravného zpracování schopny plnit samostatně nebo současně tyto úkoly:
- přidávání aditiv, jako stabilizátorů, maziv apod.,
- barvení pigmenty nebo barevnými koncentráty,
- odstranění těkavých zplodin,
- přidávání zpevňujících přísad a plniv, nadouvadel,
prostředků proti hoření, změkčovadel apod.,
- přípravu směsí nebo slitin různých polymerů,
- přípravu koncentrátů.
Nahoru Charakter vstupní suroviny
Polymer vstupuje do přípravného zpracování většinou ve formě prášku a je na konci operace převeden na granule. To však neplatí obecně. Při zpracování polymerů bezprostředně vycházejících z polymeračních zařízení bývá zpracovávána tavenina PE-LD, PS nebo i roztok či kaše polymeru PE-HD, PE-LLD). Právě tak zpracovaný polymer nemusí mít konečnou formu granulí, ale např. pásu, kterým je zásobována kalandrovací linka PVC. Většina linek dnes pracuje kontinuálně nebo semikontinuálně a jejich chod je automatizován.
Nahoru Dávkování komponent
Úspěch linek kontinuálního přípravného zpracování závisí na přesnosti a reprodukovatelnosti dávkování jednotlivých komponent. Kapalné přísady se dávkují s dostatečnou přesností většinou objemově, a to zubovými, membránovými nebo pístovými čerpadly. Práškové přísady lze dávkovat objemově nebo hmotnostně. Objemové dávkování (dvoušnekovým dávkovačem, spirálovým dávkovačem apod.) je většinou jednodušší, ale jeho přesnost je ovlivňována např. změnami sypné hmotnosti prášků. Hmotnostní dávkování, které je nákladnější, umožňuje udržovat konstantní tok materiálu na požadované hodnotě a s větší přesností.
Nahoru Kontinuální dávkování
Pro kontinuální hmotnostní dávkování práškových hmot se používá pásový dávkovač i diferenciální dávkovač. Princip práškového dávkovače je patrný z následujícího obrázku. Tok dávkovaného materiálu je sledován snímačem zatížení pásu a podle takto získaných hodnot je počítačem regulována rychlost pásu.
Nahoru Diferenciální dávkovač
U diferenciálního dávkovače stojí dávkovač s násypkou a dávkovaným materiálem na váze. Regulační veličinou je změna rychlosti odběru materiálu. Zásoba materiálu a přístroj mají určitou hmotnost a při požadované rychlosti dávkování musí po uplynutí určitého časového úseku tato hmotnost dosáhnout určité hodnoty, která je menší než výchozí. Tento úbytek hmotnosti za jednotku času představuje požadovanou rychlost dávkování. V případě odchylky od této hodnoty jsou počítačem změněny otáčky dávkovacího šneku.
Pásový kontinuální dávkovač:
1 - snímač zatížení, 2 - řídící počítač, 3 - motor s regulovatelnými otáčkami
Diferenciální kontinuální…