dnes je 9.5.2025

Input:

Chemické látky a chemické směsi - přehled legislativy

6.5.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

17.1
Chemické látky a chemické směsi – přehled legislativy

doc. RNDr. Mgr. Petr A. Skřehot, Ph.D.

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 ze dne 18. prosince 2006 o registraci, hodnocení, povolování a omezování chemických látek, o zřízení Evropské agentury pro chemické látky, o změně směrnice 1999/45/ES a o zrušení nařízení Rady (EHS) č. 793/93, nařízení Komise (ES) č. 1488/94, směrnice Rady 76/769/EHS a směrnic Komise 91/155/EHS, 93/67/EHS, 93/105/ES a 2000/21/ES (Nařízení REACH)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008 ze dne 16. prosince 2008 o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (Nařízení CLP)

Zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon)

Zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů.

Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce

Zákon č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci

Nařízení vlády č. 375/2017 Sb., o vzhledu, umístění a provedení bezpečnostních značek a značení a zavedení signálů

Nařízení vlády č. 101/2005 Sb., o podrobnějších požadavcích na pracoviště a pracovní prostředí

Nařízení vlády č. 406/2004 Sb., o bližších požadavcích na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v prostředí s nebezpečím výbuchu

Vyhláška č. 428/2004 Sb., o získání odborné způsobilosti k nakládání s nebezpečnými chemickými látkami a chemickými přípravky klasifikovanými jako vysoce toxické

Vyhláška č. 180/2015 Sb., o pracích a pracovištích, které jsou zakázány těhotným zaměstnankyním, zaměstnankyním, které kojí, a zaměstnankyním-matkám do konce devátého měsíce po porodu, o pracích a pracovištích, které jsou zakázány mladistvým zaměstnancům, a o podmínkách, za nichž mohou mladiství zaměstnanci výjimečně tyto práce konat z důvodu přípravy na povolání (vyhláška o zakázaných pracích a pracovištích)

Vyhláška č. 48/1982 Sb., kterou se stanoví základní požadavky k zajištění bezpečnosti práce a technických zařízení

ČSN 01 8003 Zásady pro bezpečnou práci v chemických laboratořích. (verze z 8/2017)

Evropská agentura pro chemické látky

Evropská agentura pro chemické látky (ECHA) usiluje o zajištění bezpečného používání chemických látek. Dohlíží na uplatňování průlomové legislativy EU týkající se chemických látek, která jednak chrání lidské zdraví a životní prostředí, jednak působí ve prospěch inovací a konkurenceschopnosti v EU.

Jejím cílem je pomáhat podnikům s dodržováním evropských právních předpisů v oblasti chemických látek a biocidů. Jedná se o tyto předpisy:

  • nařízení REACH (registrace, hodnocení, povolování a omezování chemických látek)

  • nařízení CLP (klasifikace, označování a balení látek a směsí)

  • nařízení o biocidních přípravcích (BPR)

  • nařízení o postupu předchozího souhlasu (PIC).

Dále spolupracuje s mezinárodními organizacemi a zainteresovanými stranami při prosazování bezpečného používání chemických látek. Poskytuje informace o chemických látkách a o jejich bezpečném používání pomocí jedinečné bezplatné databáze. Spolupracuje s Evropskou komisí a členskými státy EU při identifikaci látek, které vzbuzují obavy, a přijímat rozhodnutí ohledně řízení rizik na úrovni EU. A podporuje inovace v chemickém průmyslu hledáním alternativ, které rizikové látky nahradí.

Nařízení REACH

Nařízení Evropského parlamentu a Rady č. 1907/2006 REACH o registraci, hodnocení, povolení a omezování chemických látek vstoupilo v platnost 1. června 2007 na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1907/2006 z 18. prosince 2006 a týká se látek vyráběných v EU nebo do ní dovážených v množství větším než 1 tuna ročně, které musí být během 11 let postupně registrovány. Nahradil několik desítek starých právních předpisů a proto se o něm někdy mluví jako o jedné z nejsložitějších směrnic Evropské unie. Akronym REACH vznikl z počátečních písmen slov Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals, což znamená registrace, hodnocení, povolování a omezování chemických látek. Za registraci látek jsou zodpovědní jejich výrobci a dovozci. Evaluaci provádí Evropská agentura pro chemické látky – ECHA. Ta v roce 2009 zveřejnila předběžný seznam nejnebezpečnějších chemických látek, jež budou muset podstoupit autorizaci.

Cílem REACH je zlepšit ochranu lidského zdraví a životního prostředí před riziky, která mohou představovat chemické látky v době, kdy se stále zvyšuje konkurenční soupeření mezi podniky chemického průmyslu v EU. Rovněž podporuje alternativní metody pro hodnocení rizik látek s ohledem na snížení počtu zkoušek na zvířatech. Obecně platí nařízení REACH pro všechny chemické látky; nikoliv pouze pro ty, které jsou používány v průmyslových postupech, ale rovněž v každodenním životě, například v čistících přípravcích, barvách a předmětech, jako jsou oděvy, nábytek a elektrická zařízení. Nařízení se proto týká většiny společností v rámci EU.

Pro společnosti vyplývá z nařízení REACH důkazní břemeno. Pro splnění požadavků nařízení musí společnosti zjistit a řídit rizika v souvislosti s látkami, které vyrábějí a uvádějí na trh. Společnosti musí agentuře ECHA prokázat, jak lze bezpečně látky používat, a musí informovat uživatele o opatření k řízení rizik. Pokud nelze rizika řídit, mohou orgány různými způsoby omezit použití látek. V dlouhodobém horizontu by měly být nejnebezpečnější látky nahrazeny látkami méně nebezpečnými.

REACH v datech (nařízení je rozfázován do období jedenácti let):

  • 18. prosince 2006 - nařízení REACH schváleno

  • 29. května 2007 - oprava textu nařízení REACH

  • červen 2007 - nařízení REACH vstoupilo v platnost

  • od 1. června 2008 do 1. prosince 2008 - období tzv. předběžné registrace

  • červen 2018 - konec možnosti registrace posledních chemických látek dovážených či vyráběných v množství nad 1 tunu.

Nařízení CLP

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008, ze dne 16. prosince 2008, o klasifikaci, označování a balení látek a směsí, o změně a zrušení směrnic 67/548/EHS a 1999/45/ES a o změně nařízení (ES) č. 1907/2006 (nařízení CLP) bylo přijato Evropským parlamentem a Radou v prosinci 2008.

Nařízení CLP pojednává o nebezpečnosti chemických látek a směsí (klasifikace) a způsobu poskytování informací (označování) a dále o balení látek a směsí. Nebezpečné vlastnosti látek a směsí se stanovují před uvedením na trh. Klasifikace musí být v souladu se stanovenými nebezpečnými vlastnostmi. V případě, že látka nebo směs má nebezpečné vlastnosti, je adekvátně označena. Označení pak upozorňuje osoby manipulující s nebezpečnou látkou nebo směsí na nebezpečí spojená s používáním dané látky nebo směsi.

Cílem nařízení CLP by mělo být stanovit vlastnosti, na základě kterých by měly být látky a směsi klasifikovány jako nebezpečné, aby mohla být nebezpečnost látek a směsí patřičným způsobem zjišťována a uváděna. Mezi takové vlastnosti patří fyzikální nebezpečnost a nebezpečnost pro lidské zdraví a životní prostředí, včetně nebezpečnosti pro ozonovou vrstvu.

S příchodem nařízení CLP přicházejí nejen nové výstražné symboly nebezpečnosti, ale také tyto další konkrétní změny:

  • pojem "přípravek" byl nahrazen pojmem "směs";

  • v angličtině slovo "dangerous" bylo nahrazeno slovem "hazardous";

  • "symboly" byly nahrazeny "výstražnými symboly" (příloha V. nařízení CLP);

  • zaveden pojem "signální slovo" , označuje úroveň závažnosti nebezpečnosti, dvě úrovně nebezpečí: "nebezpečí̋ (signální slovo označující závažnější kategorie nebezpečnosti) a "varování" (signální slovo označující méně závažné kategorie nebezpečnosti); tento pojem nahradil pojem "označení nebezpečnosti";

  • věty označující riziko ("R-věty") byly nahrazeny standartními větami o nebezpečnosti ("H-věty"), věty přiřazené dané třídě a kategorii nebezpečnosti popisující povahu nebezpečnosti dané nebezpečné látky nebo směsi, případně i včetně stupně nebezpečnosti (příloha III nařízení CLP);

  • "standardní pokyny pro bezpečné zacházení" (S-věty) byly nahrazeny "pokyny pro bezpečné zacházení" (P-věty); jde o věty popisující jedno nebo více doporučených opatření pro minimalizaci nebo prevenci nepříznivých účinků způsobených expozicí dané nebezpečné látce nebo směsi v důsledku jejího používání nebo odstraňování (příloha IV nařízení CLP);

  • zaveden pojem "třída nebezpečnosti̋ a "kategorie nebezpečnosti".

Vzhledem ke složitosti a rozsáhlosti systému klasifikování, značení a balení, které jsou v přímé souvislosti s nepřeberným množstvím existujících chemických látek a směsí, byla zavedena dvě přechodná období pro úplnou implementaci nařízení CLP:

  • od 1. prosince 2010 klasifikují, označují a balí chemické látky,

  • od 1. června 2015 klasifikují, označují a balí chemické směsi.

Nově zavedená klasifikace zahrnující třídy nebezpečnosti chemických látek nebo chemických směsí jsou uvedeny u pojmu "Nebezpečná chemická látka a chemická směs".

Zákon č. 350/2011 Sb.

Zákon č. 350/2011 Sb., o chemických látkách a chemických směsích a o změně některých zákonů (chemický zákon), zapracovává příslušné předpisy Evropské unie, navazuje na přímo použitelné předpisy Evropské unie (Nařízení REACH a Nařízení CLP) a upravuje:

  • práva a povinnosti právnických osob a podnikajících fyzických osob při:

(1) výrobě, klasifikaci, zkoušení nebezpečných vlastností, balení, označování, uvádění na trh, používání, vývozu a dovozu chemických látek nebo látek obsažených ve směsích nebo předmětech,

(2) klasifikaci, zkoušení nebezpečných vlastností, balení, označování a uvádění na trh chemických směsí na území České republiky,

  • správnou laboratorní praxi,

  • působnost správních orgánů při zajišťování ochrany před škodlivými účinky látek a směsí.

Oproti předchozímu zákonu č. 356/2003 Sb. stávající chemický zákon již neupravuje:

  • klasifikaci látek a přípravků podle jejich nebezpečných vlastností,

  • hodnocení nebezpečnosti látek a přípravků,

  • balení a označování látek a přípravků,

  • požadavky na uvádění stanovených nebezpečných látek a nebezpečných přípravků na trh,

  • požadavky na bezpečnostní list.

Uvedené náležitosti řeší Nařízení CLP.

Nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

Z pohledu bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců nakládajících s nebezpečnými chemickými látkami nebo chemickými směsmi je jedním z neméně důležitých národních legislativních předpisů nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.

Podle § 10, odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., zahrnuje hodnocení zdravotního rizika pro zaměstnance, který je při práci exponován chemické látce, směsi nebo prachu (dále CHLSP) tyto skutečnosti:

  • zjištění přítomnosti CHLSP na pracovišti,

  • zjištění nebezpečných vlastností CHLSP, které mohou mít vliv na zdraví zaměstnance,

  • využití údajů z bezpečnostního listu a z dalších zdrojů,

  • zjištění úrovně, typu a trvání expozice,

  • popis technologických a pracovních operací s chemickou látkou, směsí nebo spojených s vývinem prachu,

  • využití dat o přípustných expozičních limitech, nejvyšších přípustných koncentracích nebo o monitorování expozice z dostupných zdrojů,

  • posouzení účinku opatření, která byla přijata k ochraně zdraví zaměstnance,

  • využití závěrů z již provedených lékařských prohlídek a vyšetření,

  • podmínky, za nichž může v důsledku mimořádné události dojít k nadměrné expozici chemické látce nebo směsi.

Podle § 10, odst. 2 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., musí hodnocení zdravotního rizika chemické látky, směsi nebo prachu dále zahrnovat i práce spojené s údržbou nebo úklidem a práce, při nichž může být zaměstnanec exponován nadměrné expozici chemické látce, směsi nebo prachu.

§ 11, odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb., je uvedeno, za jakých podmínek je nezbytné vybavit zaměstnance vhodným osobních ochranným pracovním prostředkem (OOPP), a to:

  • u chemické látky nebo směsi, která se vstřebává kůží nebo sliznicemi,

  • u chemické

Nahrávám...
Nahrávám...