Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Úplné nebo neúplné strojní zařízení?

28.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.2.43
Úplné nebo neúplné strojní zařízení?

Ing. Zdeněk Šenovský

Dotaz:

Chtěla bych se obecně zeptat ohledně dokumentace dopravníku s motorem a převodovkou. Je toto zboží úplné strojní zařízení vč. vystavení CE? Nebo se jedná o neúplné strojní zařízení?

Odpověď:

Na vaši obecnou otázku není možné dát jednoznačnou odpověď. Dopravník může být jak „strojním zařízením” podle článku 2 a) směrnice 2006/42/ES, tak i „neúplným strojním zařízením” podle článku 2 g) směrnice 2006/42/ES.

Jako kritérium pro určení, zda je konkrétní dopravník strojním zařízením nebo neúplným strojním zařízením, doporučuji použít § 46 Příručky pro uplatňování směrnice 2006/42/ES.

Na směrnici 2006/42/ES se odvolávám záměrně, protože definice neúplného strojního zařízení je v této směrnici podrobnější, než v NV č. 176/2008 Sb.

Citace z Příručky pro uplatňování směrnice 2006/42/ES:

Článek 2

. . .

g) „neúplným strojním zařízením” (se rozumí) soubor, který je téměř strojním zařízením, ale který sám o sobě nemůže plnit určitou funkci. Neúplným strojním zařízením je poháněcí systém. Neúplné strojní zařízení je určeno pouze k zabudování do jiného strojního zařízení nebo jiného neúplného strojního zařízení či zařízení nebo ke smontování s nimi, čímž se vytvoří strojní zařízení, na něž se vztahuje tato směrnice;

§ 46 Neúplné strojní zařízení

Neúplným strojním zařízením, na něž se vztahuje směrnice o strojních zařízeních, je výrobek, který má tvořit strojní zařízení a

 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: