dnes je 28.3.2024

Input:

Obalené elektrody ostatní

14.8.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.3.10 Obalené elektrody ostatní

Ing. Josef Trejtnar

Do této kapitoly jsou zařazeny obalené elektrody, používané pro speciální účely a pro které obvykle neexistují, nebo jsou teprve v současné době vytvářeny národní či mezinárodní normy a specifikace. Patří sem např. elektrody pro drážkování a řezání, elektrody, používané pro předehřev, pro svařování a řezání pod vodou a některé obalené elektrody pro méně obvyklé materiály

Obalené elektrody pro svařování bronzů a slitin mědi

Obalené elektrody pro výše specifikovanou oblast netvoří nijak významově

ani objemově podstatnou část nabídky obalených elektrod. Pro jejich klasifikaci a značení byly v minulosti nejčastěji používány normy DIN 1733 a AWS A5.6. V roce 2016 technická normalizační komise CEN TC 121 zpracovala návrh a v květnu 2016 i přijala novou evropskou normu obalených elektrod pro uvedený účel.

Klasifikace a značení podle (ČSN) EN ISO 17 777

vychází z podobných principů, jako u jiných druhů obalených elektrod a skládá se z:

  • - písmene E, což je symbol pro označování obalených elektrod
  • - chemické značky Cu, která označuje měď jako základ chem. složení svarového kovu
  • - a čtyřčíslí (viz tabulka "Označení obalených elektrod pro tavné svařování mědi a slitin mědi podle EN ISO 17777"), které udává rozsah chemického složení jednotlivých prvků ve svarovém kovu. Jako dodatečné označení lze použít rovněž označení chemickými značkami zúčastněných prvků s celočíselným znakem pro jejich množství. Toto dodatečné označení však nemůže být používáno samostatně.

Je nutno upozornit, že norma zahrnuje v podstatě celosvětovou nabídku obalených elektrod, ale v evropských poměrech není zcela využívána.

Tabulka Označení obalených elektrod pro tavné svařování mědi a slitin mědi podle EN ISO 17777

Příklady klasifikace obalených elektrod podle normy EN ISO 17777

Příklad 1: Obalená elektroda (E) pro tavné svařování, poskytující čistý svarový kov, odpovídající složení Cu 6100 (Cu Al8Fe3) podle citované tabulky je klasifikována

Elektroda EN ISO 17777 – E Cu 6100

nebo Elektroda EN ISO 17777-E Cu 6100 (CuAl8Fe3)

Příklad 2: Obalené elektroda na bázi CuSn, poskytující svarový kov o složení

Cu + 9% Sn, tj.mimo normované složení, bude klasifikována a označena jako

Elektroda EN ISO 17777 – E Cu Z (CuSn9)

Klasifikace obalených elektrod podle AWS A5.6

Elektrody této specifikace jsou klasifikovány a značeny na základě chemického složení jejich čistého svarového kovu tak, jak je specifikováno v tabulce "Označení obalených elektrod pro tavné svařování mědi a slitin mědi podle EN ISO 17777". Jejich označení začíná písmenem E a pokračuje značkou pro chemické složení. Elektrody nejsou používány pouze pro spojovací svary slitin mědi, ale velmi často slouží i pro různé heterogenní spoje a pro korozivzdorné návary.

Tabulka Označení obalených elektrod pro tavné svařování mědi a slitin mědi podle AWS A5.6

Možnosti použití jednotlivých druhů elektrod.

Protože výše uvedené elektrody nejsou používány pouze pro svařování mědi a jejich slitin, je dále je stručně popsáno možné užití jednotlivých typů těchto obalených elektrod.

E Cu – jsou elektrody obecně používané pouze pro svařování a opravy dílů z dezoxidované čisté mědi, popř. je lze použít i na zhotovení návarů na ocelové či litinové výrobky.

E CuSi – elektrody jsou využívány jak pro svařování křemíkových bronzů, tak i pro příležitostné spoje mědi s jinými měděnými slitinami, případně i s některými slitinami na bázi železa. Často jsou používány pro zhotovení preventivních antikorozních návarů

E CuSn-A a E CuSn-C jsou označení pro elektrody pro svařování fosforových bronzů a mosazi a mnohdy i pro spoje těchto materiálů s šedou litinou nebo s ocelí (návary ložiskových pouzder). Elektrody E CuSn-C poskytují proti E CuSn-A poněkud vyšší tvrdost a pevnost svarového kovu.

E CuNi - elektrody jsou používány především pro spoje slitin mědi o složení 70/30, 80/20 případně 90/10 mezi sebou. Lze je použít i na návary na ocelové díly.

E CuAl-A2 a E CuAl-B – elektrody slouží ke svařování nejen hliníkových bronzů mezi sebou, ale i mosazí, křemíkových a manganových bronzů i k jejich kombinaci s dalšími materiály a to především pro návary, odolávající korozi a opotřebení. Typ E CuAl-B je používán pro opravy odlitků ze slitin mědi a z hliníkových bronzů. Elektrody jsou použitelné pouze v poloze vodorovné shora. Návary mají velmi dobré kluzné vlastnosti.

E CuNiAl – jsou elektrody, používané ke spojům a opravám dílů z litých nebo z tvářených niklových bronzů a pro návary s vysokými požadavky na odolnost proti korozi, erozi i kavitaci.

E CuMnNiAl – je typ elektrod, používaný pro podobné aplikace jako E CuNiAl, ale s ještě vyššími požadavky na korozní i erozní odolnost a odolnost proti kavitačním vlivům.

Porovnání klasifikace a značení podle norem EN ISO 17777 a AWS A5.6 resp. DIN 1733

Řada uživatelů má ve své dokumentaci zařazeny materiály podle již neplatné DIN 1733, resp. AWS A5.6. Orientaci na nově zavedenou klasifikaci zjednoduší následující tabulka.

Tabulka Porovnání klasifikace podle EN ISO 17777 s původními označeními

Příklady klasifikace obalených elektrod pro svařování mědi a slitin mědi

Následující tabulka vám umožní dílčí orientaci v nabídce elektrod pro výše uvedený účel.

Přehled nemůže být úplný, jedná se pouze o příklady z nabídky některých známých výrobců.

Předpokládáme, že případný uživatel si doplní typy podle svých zvyklostí.

Tabulka Příklady obalených elektrod pro svařování mědi a slitin mědi

Řezací a drážkovací obalené elektrody.

tvoří obvykle jakýsi doplněk v nabídce výrobců obalených elektrod. Jedná se o speciální, většinou tlustě obalené elektrody se značným podílem exotermických přísad v obalu, které zaručují vysokou teplotu a dynamiku hoření oblouku. Často vyžadují zdroj stejnosměrného proudu s vyšším výkonem okolo 400A a použití doporučené techniky řezání či drážkování. Běžně se používají do tloušťky materiálu až cca 15 mm s vhodností pro většinu materiálů s výjimkou mědi a jejich slitin. Pro větší tloušťky jsou používány uhlíkové elektrody, které však nepatří do této kategorie.

Modifikované typy těchto elektrod nalezneme někdy i jako elektrody drážkovací nebo děrovací. Některé příklady z nabídky uvedených elektrod, které se vyskytují na našem trhu, najdete v následující tabulce.

Tabulka Příklady řezacích a drážkovacích elektrod

Elektrody pro svařování a řezání pod

Nahrávám...
Nahrávám...