dnes je 14.8.2020

Input:

Novinky v odborných časopisech 49/2019

5.12.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.105 Novinky v odborných časopisech 49/2019

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Povlaky VD technologií HiPIMS

Článek firmy CemeCon je věnován vlastnostem povlaků Typu HiPIMS, které jsou hladké, tvrdé a zároveň houževnaté. Zvlášť vysoké požadavky jsou kladeny na dílce převodovek větrných elektráren, vyráběných ze speciálních ocelí. Vzhledem k velkým rozměrům dílců musí mít používané VD velkou životnost při vysoké jakosti obrobeného povrchu. Tomu odpovídají povlaky typů FerroCon, InoxaCon a AluCon, které jsou hutné, tvrdé, s nízkým vnitřním pnutím, vynikající přilnavostí a tepelnou stabilitou. Vrstvy typu HiPIMS mohou být značně tlustší až 8 µm.

Zdroj: DIHW, Číslo 2/19, článek Grosse Herausforderugen mit Bravour meistern; www.cemecon.de

S lehkým řezem a vysoceproduktivní

Řada nástrojů Double QuatroMill 14 firmy Seco Tools používá VD s 8 využitelnými břity poskytuje velkou hloubku řezu a velmi dobrou kvalitu povrchu. Úhel nastavení VD je 45° nebo 68°, průměr fréz až 315 mm a s možností přívodu chladiva vnitřkem. Široký sortiment použitelných VD umožňuje obrábění nejrůznějších materiálů. Nově vyvinutý utvářeč třísky zaručuje klidný a spolehlivý odchod třísek a lehký řez.

Zdroj: DIHW, Číslo 2/19, článek Leichschneidend und hochproduktiv; www.secotools.com

Hospodaření s nářadím pro Průmysl 4.0

Článek z pera vedoucího oddělení služeb hospodaření s nářadím u společnosti MAPAL osvětluje požadavky, kladené na Toolmanagement v prostředí Průmyslu 4.0. Uvádí důvody, proč je nezbytné provozovat Toolmanagement v současných podmínkách – nezbytná disponibilita potřebného nástroje v čase, minimalizace skladových nákladů, nezbytně generovaná data o potřebě a spotřebě, nezbytnost spolehlivé analýzy dat – a cesty, jak dosáhnout žádoucího stavu. Ve společnosti Mapal je Toolmanagement pro vlastní potřebu i pro komerční využití realizován na bázi platformy c-Com, produktu společnosti c-Com GmbH