dnes je 9.12.2022

Input:

Novinky v odborných časopisech 37/2022

6.10.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.248 Novinky v odborných časopisech 37/2022

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Možnosti frézy osazené diamantem
  Použití frézy osazené diamantovými břity pro obrábění vláknových kompozitů není zatím v autoprůmyslu obvyklé. Toto řešení přináší firma LEUCO frézami řad UniType a ProType. Frézy se slinutým karbidem ani s diamantovým CVD povlakem nejsou ideálním řešením. Řešením nejsou ani diamantem osazené frézy pro obrábění motorových bloků z Al-slitin. LEUCO nabízí speciálně vyvinuté frézy pro obrábění vláknových kompozitů. Mají velký počet zubů a upravenou geometrii. Firma vyrábí především nástroje pro opracování dřeva, které není homogenním materiálem podobně jako vláknové kompozity.
  2 str., 2 obr.
  Zdroj: DIHW, číslo 3/22/str.26, článek: Chancen durch bestückte Diamantfräser
  www.leuco.com

 • Zařízení pro odjehlování ultrazvukem
  Firma ultraTec Anlagentechnik vyrábí zařízení, které pomocí ultrazvuku odstraňuje jehly i nejmenších rozměrů (0,1 mm) bezkontaktně. Dílec je veden roboticky v lázni podél “sonotrody“ (tělesa vyzařujícího ultrazvukové vlnění). Dosud používané technologie nejsou vždy ideální. Ultrazvuk neporušuje strukturu ani povrch materiálu a hodí se pro široké spektrum materiálů včetně plastů. Využívá se manipulační
  6-tiosý robot. Řídicí systém zařízení umožňuje vytvořit digitální dvojče a celý proces ověřit simulací. Podrobný poipis zařízení., 2 str.,2 obr.
  Zdroj: DIHW, číslo 3/22/str.33, článek: Ultraschall-Bearbeitungsanlage: Entgraten
  www.ultratec-anlagen.de

 • Nástroje ISCAR pro tvrdé obrábění
  Řada monolitních fréz ISCAR pro obrábění materiálů do 72 HRc. Tvoří ji kulové minifrézy EB-H3, minitorusové EC-H3 a vysokoposuvové EFF-S6. Jejich základní substrát ma vysokou stabilitu břitů IC902+ a je opatřen povlakem AlTiCCrSiN. Nástroje mohou obrábět i oceli pod 45 HRc, abrazívní oceli , WCu i ušlechtilé oceli. Výsledky zkoušek při výrobě forem. Řezné podmínky., 2 str., 2 obr.
  Zdroj: DIHW, číslo 3/22/str.35, článek: Hart am Limit
  www.iscar.de

 • Tvrdokovové frézy a ještě více na veletrhu AMB
  U Iscaru jde technický rozvoj stále kupředu. Výsledky z poslední doby představuje ve Stuttgartu na veletrhu AMB. K novinkám patří monolitní frézy rodiny Neobarrel sudového tvaru pro snížení počtu řádků při opracování 3D ploch. Zahrnuje nástroje s řeznou částí ve tvaru kapky, čočky či kužele. Charakteri-zuje je čtyři až šest břitů s rozdílnou geometrií zakřivení boku a dodávají se v průměrech 8-12 mm v provedení stopkovém nebo jako rozšíření rodiny Multimaster, kde jsou na dřík připojeny závitem. Další novinkou je rozšíření rodiny Logiq F Grip a Tang Grip pro vysokoposuvově zapichování a upichování v ose Y hodnotami až 0,4 mm/otáčku; držáky jsou učeny pro použití na obráběcích centrech. Pro opracování malých dílců se nabízí rozšíření rodiny nástrojů Swissgrip a Neoswiss. VBD jsou upnuty do lůžka v planžetě a lze je rychle uvolnit pouhým pootočením klíče. Rozšíření doznala i rodina 90° fréz do rohu Heli-3-Mill o nástroje s větší délkou ramene či nástroje vhodné pro šikmé či cirkulární zanořování. Představena byla nové verze VBD skupiny HM390 pro opracování lehkých slitin, disponující ostrým, segmentovaným, broušeným a leštěným břitem. Dovolují hloubku řezu až 13 mm při posuvu/zub
  0,22 mm. Výrazná část břitu ve tvaru wiper zlepšuje opracovaný povrch., 2 str.,3 obr.
  Zdroj: DIMA, číslo

Nahrávám...
Nahrávám...