dnes je 19.2.2020

Input:

Novinky v odborných časopisech 37/2019

12.9.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.93 Novinky v odborných časopisech 37/2019

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Zapichovací systém s nejnovější povlakovou technologií

Pro větší flexibilitu a vyšší životnost rozšiřuje firma Horn zapichovací systém 64T. Pro hospodárné opracování ušlechtilých ocelí vyvinul Horn nový povlak IG35 na bázi AlTiN, který se vyznačuje vysokou tvrdostí a zlepšenými třecími vlastnostmi. Snižuje nebezpečí tvorby nárůstku a poskytuje vyšší životnost - dle údajů výrobce až 2 – 3x vyšší, než povlaky porovnatelné. Povrchová vrstva měděného zabarvení slouží navíc jako indikátor opotřebení. K tomu byly vyvinuty nové držáky pro šestibřitou hvězdičkovou VBD, upínanou do kazety. Kazety jsou k dispozici pro různé tloušťky destiček. Držáky mohou mít provedení pro použití v modulárním systému 960 Horn nebo s HSK rozhraním.

Zdroj: Zerspanungstechnik, číslo 4. 3. 2019, článek Stechsystem mit neuester beschichtungstechnologie; www.phorn.de

Malé, ale pozor!

Nejmenší vrtáky s vyměnitelnou hlavičkou rodiny Iscar SumoCham se dodávají již od průměru 4 až 6 mm. Jsou vyrobeny z nano řezné jakosti IC908, opatřené PVD řezným povlakem na bázi TiAlN; jsou vysoce otěruvzdorné a nabízejí proto vysokou životnost. Přesvědčí pečlivým zpracováním a zaručují přesnost obrobeného otvoru v toleranci IT10. Těleso vrtáku s válcovým dříkem je vybaveno vnitřním přívodem chladicí kapaliny; dodává se ve variantách pro hloubky otvoru do 3 x D a 5 x D. Součástí dodávky je i ergonomický klíč pro výměnu hlavičky.

Zdroj: Zerspanungstechnik, číslo 27. 2. 2019, článek Klein, aber oho!; www.iscar.de; www.iscar.cz

Nová velikost držáků R-Zero

Společnost NT Tool dodává nové držáky rotačních nástrojů, jejichž radiální házivost lze nastavit na nulu a tím eliminovat házení vřetena stroje či upínacího rozhraní a zvýšit tak provozní jistotu operace vrtání a vystružování. Házivost se seřizuje otáčením přestavovacího šroubu