dnes je 6.10.2022

Input:

Novinky v odborných časopisech 30/2022

18.8.2022, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.241 Novinky v odborných časopisech 30/2022

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

 • Obrábění komplexních dílců je snazší v pětiosém režimu
  Společnost Witte Barskamp je výrobcem modulárních upínacích, polohovacích a měřicích systémů, které obsahují řadu komplexních dílců, vyráběných z lehkých slitin v malých sériích. V článku líčí vlastník firmy, p.Witte, jak mu pomáhá automatizovaná výroba snižovat náklady a dodací lhůty a tím zvyšuje jeho konkurenceschopnost. Firma se soustředila na CNC stroje Mazak a v současnosti prakticky u všech zvyšuje míru automatizace. Posledním příkladem je pětiosé obráběcí centrum Variaxis i600, vybavené robotem. Průmyslový robot neprovádí jen nakládání a vykládání dílců, ale během operace dílec vyjímá z pracovního prostoru, otáčí jej a znova zakládá. Výsledkem je hotový kus, kompletně opracovaný ze všech šesti stran a to z nejvyšší mírou přesnosti, bez rizika chyby obsluhy. Výhodou je i řídicí systém Mazatrol Smooth X, který dovoluje zhotovení programu přímo na stroji. Popis postupu, analýza obrobkové základny a rozhodování o způsobu automatizace – výměník palet nebo průmyslový robot. Požadavky na kvalifikaci personálu a jejich motivaci., 3 str., 3 obr.
  Zdroj: European Tool and Mouldmaking, číslo 3/22/str.38, článek: Machining of complex workpieces easy with five axis
  www.mazak-eu.cz; www.witte-barskamp.de

 • Miniaturní frézy do rohu dovolují zvýšit posuvy a produktivitu
  Tungaloy uvedl na trh poslední členy rodiny fréz AddForce, poslední inovaci, která zlepšuje produktivitu u uživatele tím, že urychluje výrobní operaci. Jsou to nové stopkové frézy Tung-Tri do rohu, osazené trojúhelníkovými VBD (s wiper tvarem břitu) velikosti 04. VBD mají délku řezné hrany 3,5 mm (velikost vepsané kružnice 4 mm) a lze je použít na nástroji s pracovním průměrem 8 mm. Tyto VBD se dodávají pro stopkové frézy ø 8 – 25 mm. Malý rozměr VBD znamená nejen menší průměr nástroje, ale umožňuje též zvýšit počet VBD po jeho obvodu a tedy při stejném posuvu na zub i vyšší posuv/min. – fréza o průměru 25 mm disponuje šesti VBD na obvodu. Řada Tung-Tri tak obsahuje frézy s průměrem 8 – 150 mm a dle průměru frézy lze volit VBD s velikostí 4, 6, 10 a 15 a je na zákazníkovi, kterou variantu zvolí jako optimální pro jeho podmínky. Každá velikost VBD se vyznačuje břity ve šroubovici a extrémně malými řeznými silami. VBD se dodávají se třemi typy utvařečů pro maximální pokrytí škály materiálů.
  2 str., 1 obr.
  Zdroj: European Tool and Mouldmaking, číslo 14.4.2022, článek: Miniature shoulder milling tools increase feed rates and productivity
  www.tungaloy.com

 • Nové ruční keramické nástroje pro bezpečné a snadné odhrotování
  Společnost Boride Engineering Abrasives uvádí na trh sérii nástrojů "Work Finisher Tools", pro ryché a bezpečné odhrotování dílců z kovových materiálů a plastů, které se vyznačují keramickým břitem s dlouhodobou ostrostí a přepracovaným tvarem držadla. Nově řešený ergonomický tvar držadle zabraňuje sklouznutí ruky z držadla směrem k břitu a zvyšuje tak bezpečnost práce. Výrobce dodává velké nástroje s celkovou délkou 175 mm a 40 mm čepelí, střední velikost "Small Finisher Tools" s délkou 133 mm a čepelí 25 mm a malé, "Micro Pen Finisher Tools" s čepelí pouze 10 mm dlouhou.
  1 str., 1 obr.
  Zdroj: European Tool and Mouldmaking, číslo 13.5.2022, článek: Safe and easy deburring and deflashing with new ceramic tools
  www.borideabrasives.com

 • Mikroobrábění kaleného materiálu
  Společnost Kyocera oznámila, že uvádí na trh tvrdokovové

Nahrávám...
Nahrávám...