dnes je 22.8.2019
Input:

Novinky v odborných časopisech 29/2019

18.7.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.85 Novinky v odborných časopisech 29/2019

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Inteligentní nástrojový upínač

Špičkový exponát představila firma Schunk na AMB 2018 - inteligentní nástrojový upínač. Je to hydraulické upínací pouzdro iTENDO, které bylo vyvinuto ve spolupráci s TU Wien a TOOL IT GmbH Wien. Je vybaveno snímači, které sledují průběh procesu obrábění a v reálném čase je možno korigovat jeho jednotlivé parametry tak aby nedocházelo k nestabilním stavům nebo celý proces zastavit bez zásahu obsluhy, pokud dojde k překročení stanoveného limitu.

Zdroj: DIHW, Číslo 4/18, článek Intelligenter Werkzeughalter; www.schunk.de

Přeostřování monolitních SK fréz

Obsáhlý článek na téma přeostřování či regenerace monolitních stopkových fréz v leteckém průmyslu, které při náročném obrábění titanových slitin mají životnost jen 30 až 60 minut. Možnost přeostření je cestou ke snížení nákladů na drahé nástroje. Problém je přesně popsán po jednotlivých krocích od měření opotřebení až ke stanovení potřebného úběru materiálu tak, aby byl nástroj plně regenerován. Ve druhé části článku bude popsán vlastní proces broušení. Autor: Prof.B.Denkena a spol.

Zdroj: DIHW, Číslo 4/18, článek Ressourceneffizientes Nachschleifen; www.ifw.uni-hannover.de

Nové možnosti orovnávání brousicích kotoučů

V tomto článku se prezentují zcela nové moižnosti orovnávání brousicích kotoučů s diamantem nebo kubickým nitridem bóru v kovové vazbě. Firma STUDER vyvinula nový systém orovnávání WireDress. Jedná se o elektroerozívní systém s drátovou elektrodou, který přímo ve stroji orovnává s vysokou přesností i nástroje tvarové se slinovanou kovovou vazbou při plné