dnes je 5.6.2020

Input:

Novinky v odborných časopisech 22/2020

21.5.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.9.130 Novinky v odborných časopisech 22/2020

Ing. Miroslav Rendl, Ing. Petr Borovan

Opotřebení nástroje vždy v hledáčku

Mezi novinkami, které v Hannoveru představila společnost Blum-Novotest, je i vizualizační a vyhodnocovací software LC-Vision, určené pro nasazení s laserovými měřícími zařízeními DigiLog přímo na obráběcím stroji. Získané hodnoty lze přímo přenášet do řídicího systému stroje k provedení potřebných korekcí v důsledku opotřebení nástroje nebo oteplení stroje resp. ke generování signálu k neodkladné výměně nástroje. Vizualizaci lze využít i ke sledování nástroje v 3D režimu – např. u kulových fréz. Uživatel může snadno poznat, v jaké fázi procesu je nástroj nejvíce namáhán. Ve spojení se software „Spindel Monitoring” lze získat i kontrolu resp. monitoring vibrací.

Zdroj: Maschine + Werkzeug, číslo 9/19, článek Den Verschleiss immer im Blick; www.blum-novotest.com

Pomocí šroubovice do kompozitů a mosazi

Společnost Zecha rozšiřuje svoji řadu mikronástrojů Iguana o rodiny Iguana 73 a Iguana 975 s nástroji, vhodnými pro opracování těžkoobrobitelných materiálů a o torusové nebo kulové frézy o průměrech 0,5 – 3,0 mm. Nástroje disponují dvěma nebo třemi břity ve šroubovici, které lze zhotovit díky pokroku používané laserové technologie. Nabídku doplňují i nové monolitní mikrovrtáky s diamantovým povlakem a laserem vybrušovaými břity, opatřené degresivní spirálou a samostředicím výbrusem špičky.

Zdroj: NC Fertigung, Číslo 9/19, článek Mit Helix durch CFK und Messing; www.zecha.de

Odolná protože „bez vazby”

Zavedením nových „bezvazebních” jakostí polykrystalického diamantu a kubického nitridu bóru potvrzuje společnost Sumitomo Electric Hartmetal svoji vedoucí roli v oblasti odolných vysoce tvrdých PKD a KNB řezných jakostí. Novými technologickými postupy lze získávat grafitický uhlíkový materiál o vysoké čistotě a vytvářet prakticky čisté diamanty s velikostí zrna 0,05 µm vázané přímo v rámci vytvářeného konglomerátu bez nutnosti užít vazební materiál. Takto se vytváří polykrystalická diamantová hmota s hladkým povrchem, která je tvrdá jako diamant