dnes je 9.9.2024

Input:

Metoda rychlých změn

11.1.2008, , Zdroj: Verlag Dashöfer

5.5.8
Metoda rychlých změn

Prof. Ing. František Němec, Ph.D.

Podniky vyrábějí často ve velkých množstvích, protože přestavení výroby na jiný výrobek spotřebuje příliš mnoho výrobního času, takže to není ekonomické. Potřebují rozložit náklady na velké množství produkce. Bohužel velké množství výroby však často také znamená velké zásoby a všechny problémy s tím spojené, tj. ztráty a další náklady. Přístup JIT však vyžaduje vyrábět položky v malých množstvích, někdy dokonce pouze jednu položku.

Pro ekonomickou výrobu malých množství musí podnik redukovat čas, potřebný na změny, tj. nastavení či přestavení strojů či celých výrobních linek. Japonec, pan Shigeo Shingo, vyvinul přístup známý jako SMED (Single Minute Exchange of Die). Název v angličtině je odvozen od cíle, tj. úplné změny během jednomístné číslice minut (tj. 9 minut nebo méně), a má tři fáze pro zkrácení času nastavení či přestavení strojů na jinou produkci.

Fáze 1: Oddělení interního nastavení od externího

Za interní nastavení se považují operace, které lze provádět pouze, když zařízení stojí. Operace externího nastavení se mohou provádět, i když je zařízení v chodu. V mnoha podnicích bývají operace interního a externího nastavení navzájem pomíchány. Přednostně je

Nahrávám...
Nahrávám...