Nepřístupný dokument, nutné přihlášení
Input:

Dráty pro svařování hliníku a jeho slitin

27.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.2.6 Dráty pro svařování hliníku a jeho slitin

Ing. Josef Trejtnar

Pro přídavné svařovací materiály pro hliník a jeho slitiny neexistuje žádný přímý vztah mezi používanou svařovací metodou a tvarem výrobku. Proto jako v případě drátů pro svařování niklu a jeho slitin lze i pro tuto skupinu použít jednotnou klasifikační normu. Tou je ČSN EN ISO 18273 (055322). Tento dokument zavádí jednotnou značku pro dráty pro svařování pod ochrannou atmosférou (MIG) i pro tyče pro svařování wolframovou elektrodou (TIG) písmenem S. Z toho vyplývá, že jeden tvar výrobku může být použit pro více než jednu metodu svařování. Další část klasifikačního označení uvádí číselnou značku, určující chemické složení příslušného drátu nebo tyče podle značek těchto slitin, registrovaných u Aluminium Association, Washington DC, USA. Pro klasifikaci a značení jsou nejčastěji používány normy ČSN EN ISO 18273 a AWS A5.10.

Klasifikace a značení podle ČSN EN ISO 18273

Jak již bylo uvedeno, klasifikační značka se skládá z písmene S a z označení pro chemické složení daného drátu podle následující tabulky „Označení pro chemické složení drátu podle ČSN EN ISO 18273”. Označení začíná vždy chemickou značkou hliníku, tj. Al a příslušným číselným kódem. Jako dodatek může být pro okamžitou ilustraci typu

 
 Napište nám
 Beru na vědomí, že tento formulář neslouží pro zadávání odborných dotazů, ale pro zasílání Vašich podnětů a postřehů k fungování portálu. Pro zadávání odborných dotazů prosím používejte tento formulář. Děkujeme za pochopení.
 Děkujeme, na Váš podnět budeme reagovat do 24 hodin v rámci pracovního týdne.
Input: