dnes je 15.7.2024

Input:

Doporučené vybavení lékárničky na pracovišti

13.2.2007, , Zdroj: Verlag Dashöfer

7.3.6
Doporučené vybavení lékárničky na pracovišti

MUDr. Vít Mareček

Lékárnička první pomoci by měla být samozřejmou součástí vybavení každého pracoviště. Její obsah a rozsah se může lišit v závislosti na charakteru pracovní činnosti podniku a aktivitě technika BOZP ve spolupráci se závodním lékařem. Lékárnička musí být zřetelně označená a snadno přístupná. Lékárnička se musí uchovávat na suchém místě, musí být pravidelně kontrolována a doplňována, aby vše potřebné bylo po ruce. V některých podnicích může mít lékárnička podobu přenosné tašky či kufru. Minimální doporučené vybavení lékárničky na pracovišti si můžeme rozdělit do několika skupin: 1. léky, 2. náplasti, 3. obvazy, 4. dlahy a 5. další užitečné pomůcky.

Léky

Z léků můžeme s klidným svědomím doporučit ten s označením "analgetikum“. Jedná se o lék tišící bolest, doporučujeme podat 1 až 2 tablety ústy a nechat zapít douškem vody. Podáváme zásadně u postižených při vědomí, aby nedošlo k vdechnutí tablety nebo tekutiny s následným dušením. Další léky do minimálního vybavení lékárničky pro poskytování první pomoci na pracovišti nedoporučujeme. Samozřejmě je možné lékárničku rozšířit o další volně prodejné léky podle konkrétních podmínek toho kterého pracoviště. Doporučujeme, aby se tak stalo vždy po dohodě se závodním lékařem. K výplachu očí zasažených chemikálií doporučujeme přednostně užít tekoucí vody z vodovodního řádu. Pokud má postižený u sebe své léky, které pravidelně bere, poradíme mu, aby je užil podle doporučení svého lékaře.

Dezinfekční prostředky

Z dezinfekčních roztoků doporučujeme užít do ran 3% roztok peroxidu vodíku (lidově zvaného "kysličník“), nejlépe v plastovém obalu. Na dezinfekci okolí ran je možné užít jodových či alkoholových přípravků, nejlépe ve spreji.

Náplasti

Náplasti jsou určeny pro ošetření drobných ran a odřenin. Vyrábí se z textilií, nebo vodě odolného plastu. Náplast na cívce slouží k uchycení obvazů. Náplast s polštářkem můžeme s výhodou užít přímo na malé rány.

Obvazy

Obvazy sestávají z krycího polštářku uchyceného na obinadle, jsou uzavřeny v ochranném obalu, aby zůstaly sterilní (prosté choroboplodných zárodků). Ideální pro první pomoc jsou tzv. hotové obvazy, které se snadno přikládají. Existují v různých velikostech.

Obinadlo

Obinadla se

Nahrávám...
Nahrávám...